• I MIEJSCE na V Rejonowym Festiwalu Pieśni i Piosenki Polskiej w Lasecznie

          •  

                  10 listopada 2016 roku  z okazji Święta Niepodległości Zespół Wokalny Samorządowego Gimnazjum we Franciszkowie  uczestniczył w V Rejonowym Festiwalu Pieśni i Piosenki Polskiej, zorganizowanym przez GOK w Lasecznie.

            W trakcie przeglądu – konkursu wystąpiła młodzież w kategoriach: gimnazjum i szkoły średnie. 

                 Jako solistka wystąpiła Daria Dąbkowska z klasy IB , pięknie śpiewając dwa utwory: „Dziś idę walczyć mamo” i „Płacze moje serce”  - Darię przygotował do występu pan Stanisław Kowalkowski z SP w Rudzienicach.

                 Zespół Wokalny naszej szkoły reprezentowały: Małgorzata Bączek, Daria Łuzińska, Daria Dąbkowska, Aleksandra Czarnecka, Julia Solis i Martyna Cichorek. Dziewczyny wspaniale zaśpiewały dwa utwory: „Matko o twarzy czarnej” oraz „Miejcie nadzieję” i zajęły I MIEJSCE w kategorii gimnazjów. Opiekunem zespołu jest pani Aleksandra Walasek-Zawadzka.

            Utwory zaprezentowane na Festiwalu można było usłyszeć także w trakcie szkolnego apelu z okazji Dnia Niepodległości.

            Zdjęcia

          • STYPENDIA

          •  

                      Na  apelu w dniu 10.11.2016 r. po raz kolejny wręczono wyróżniania dla wszystkich tych którzy ucząc się w gimnazjum i szkole podstawowej we Franciszkowie   włożyli w swój rozwój najwięcej wysiłku. Stypendium otrzymalo 13 uczniów gimnazjum. Stypendia wręczył Wójt Gminy Iława  Krzysztof Harmacinski. Podczas uroczystości obecni byli równiez rodzice nagrodzonych.

             

             

             

             

          • Mistrz Literowania

          • Mistrz Literowania

             

                        W październiku 2016r. w naszym Gimnazjum odbył się konkurs literowania słów w języku polskim o tytuł Mistrza Literowania, zorganizowany przez uczennice klasy IIIB: Małgorzatę Bączek, Kornelię Goryszewską i Aleksandrę Czarnecką.

                        Głównym celem rywalizacji było kształtowanie i propagowanie prawidłowej znajomości polszczyzny wśród uczniów naszego Gimnazjum.

                        Konkurs polegał na poprawnym przeliterowaniu wylosowanego słowa w określonym czasie. Mógł w nim wziąć udział każdy uczeń naszej Szkoły. Do I etapu konkursu w dniu 19 października przystąpiło 26 osób. Jury w składzie: pani Izabela Witkowska (nauczycielka języka polskiego) i pani Magdalena Bach (bibliotekarka) wyłoniło po zaciętej rywalizacji 12 finalistów. II etap odbył się 27 października. Walka była długa i niezwykle wyrównana. Uczestników konkursu nie przeraziły skomplikowane, dwudziestojednolitrowe słowa, które sprawnie literowali w ciągu niespełna 30 sekund. Wreszcie wyłoniono trójkę zwycięzców: 

            1. miejsce ex aequo zajęli Szymon Klimaszewski (IIIA) i Jakub Tęgowski (IIIB),

            tuż po nich na 3. miejscu uplasowała się Karolina Lipowska (IIIB).

            Pozostali finaliści zostali nagrodzeni dyplomami i słodkimi upominkami.

                        Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i wzbudził wiele emocji, okazało się bowiem, że to, co z pozoru wydaje się łatwe, wcale nie jest takie proste.

            Zdjęcia

             

          • Święto Szkoły

          • Święto Szkoły

                                    We współczesnym świecie sport poprzez nawiązanie do szeroko pojętego humanizmu łącznie z zasadą czystej i uczciwej rywalizacji to ważny element kultury i wychowania młodzieży. Po wybraniu w 1996r. patrona Szkoły – Olimpijczyków Polskich przez ostatnią dekadę uczniowie naszego Gimnazjum propagowali ideę olimpizmu, ucząc się tolerancji, doskonalenia siebie, szacunku do innego człowieka, dobrowolnego respektowania norm określających zasady współżycia społecznego, zaufania do innych ludzi i wiary w dobro.

                        15 września 2016r., dwa tygodnie po inauguracji bieżącego roku szkolnego nasze Gimnazjum szczególnie uroczyście obchodziło 10. rocznicę nadania Szkole imienia Olimpijczyków Polskich.

                        Uroczystości rozpoczęła część oficjalna otwarta przez dyrektora Szkoły, pana Grzegorza Pleca. W swoim wystąpieniu podkreślił on nowożytną ideę ruchu olimpijskiego, która zakłada budowę lepszego świata, wykluczając dyskryminację społeczną, polityczną i rasową. Uczniom Szkoły została przedstawiona prezentacja multimedialna, w której przypomniano historię Igrzysk Olimpijskich, a także sylwetki najwybitniejszych polskich olimpijczyków. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie.

                        Druga część dnia przebiegała pod znakiem Otrzęsin nowo przyjętych w poczet uczniów naszego Gimnazjum. Zabawę rozpoczął quiz, który pozwolił zweryfikować wiedzę uczniów na temat patrona Szkoły. Ponieważ sport należy do najbardziej reprezentatywnej i masowej dziedziny życia społecznego naszego Gimnazjum, nie mogło zabraknąć konkurencji sportowych. Nawiązywały one do klasycznych dyscyplin olimpijskich. Uczniowie rywalizowali m. in. w rzucie dyskiem, pchnięciu kulą, wioślarstwie i wyścigach łódek. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy IA, którzy w nagrodę za zwycięstwo 26 września 2016r. pojechali wraz z wychowawczynią, panią Haliną Bujalską na całodniową wycieczkę do Torunia.

                       Impreza zakończyła się masowym biegiem, tzw. "dziesiątką" maratonu, w którym udział wzieli wszyscy chętni uczniowie oraz przedstawiciele grona pedagogicznego naszej Szkoły.

            Galeria